Velký kurz pro zdraví

Základy tradiční čínské medicíny

Kurz, který navždy změní váš přístup ke zdraví. Objevte principy celostní péče o tělo i mysl pohledem tradiční čínské medicíny. Přeneste je do každodenního života a směřujte k dlouhověkosti. Srozumitelně, pro širokou veřejnost i profesionály ze zdravotnictví, wellness a alternativních oborů.

Startujeme 23. 4. 2022

4

víkendy v Praze nebo sledujte on-line

56

hodin výuky pro zdraví a dlouhověkost

8

hodin webinářů pro dotazy a podporu

6

skvělých lektorů s mnohaletou praxí

Přijďte si pro podrobné základy tradiční čínské medicíny i naši podporu při studiu.

Prožíváte tyto pocity a situace?

Srozumitelně pro všechny. Žádné podmínky pro přihlášení

Pro laiky a nadšence

Kurz bude srozumitelný pro širokou veřejnost, tedy i pro vás. Počítáme s běžnými laickými znalostmi biologie, lidského těla. Stupeň formálního vzdělání nerozhoduje. Potkáte se s účastníky ve věku 19 až 60+ let nejrozličnějších povolání. Přichází k nám i řada maminek na mateřské dovolené.

Pro lékaře a odborníky

Západní vzdělání někdy nestačí pro odhalení pravé příčiny obtíží pacienta či klienta. Díky základům tradiční čínské medicíny se stanete lepším lékařem, zdravotní sestrou, psychologem, fyzioterapeutem, výživovým poradcem nebo wellness a beauty specialistou. Uvidíte za obzor dosavadních vědomostí.

Jako laik i odborník ve zdravotnictví, wellness nebo beauty oborech můžete po kurzu pokračovat v profesionálním studiu.

Lékaři

Zdravotní sestry

Fyzioterapeuti

Psychologové

Výživoví poradci

Maséři

Fitness trenéři

Lektoři jógy

Kosmetičky

A další profese…

Povinný kurz, když chcete být profesionálem

Chcete být praktikem tradiční čínské medicíny, poskytovat akupunkturu či jiné metody profesionálně?  Tento kurz je povinný pro vstup do následného profesionálního studia. Profesionální studium začíná jednou ročně. Neodkládejte jej o rok a rovnou se přihlaste na tento kurz. Na podzim 2022 stihnete start profesionálního vzdělávání.

Teprve nyní mohu využít znalostí tam, kde jsem se západní medicínou už nevěděla...

Pracuji ve zdravotnickém oboru už čtyřicet let. Nejdříve západní medicína – urologie a po té v oboru, který se zabývá péčí o tělo. Studiem čínské medicíny na této škole jsem pochopila mnoho z toho, co západní medicína neumí. Teprve nyní mohu využít znalostí tam, kde jsem se západní medicínou už nevěděla, nebo jsem cítila, že to prostě nepomáhá a doktoři jsou také bezradní. Přehazují si klienta jako pingpongový míček a neví. A tady mnohdy právě čínská medicína otevírá možnosti pro pomoc.

Marie Brejchová

Absolventka „Základů“ a následného profesionálního studia akupunktury v letech 2012–2016

Kvalitní základy čínské medicíny pro zdravý život a dlouhověkost

Přijďte si pro kvalitní základy celostního přístupu ke zdraví pohledem tradiční čínské medicíny. Zažijete aha momenty, které vás přivedou k okamžité změně životního stylu, nastavení zdravých návyků. 

32 let učíme tradiční čínskou medicínu. Jsme nejdéle fungující škola v Česku.

Jsme „1. škola tradiční čínské medicíny“. Vzděláváme veřejnost i profesionály od roku 1990. Jsme stálý tým více než 20 lektorů s mnohaletou praxí v oborech tradiční čínské medicíny.

Jde o zdraví, proto nikdy neustoupíme z vysoké kvality výuky.

Nejsem závislá jen na doktorech, díky tomu, že znám prevence onemocnění...

Díky znalostem tradiční čínské medicíny jsem daleko klidnější, protože nejsem závislá jen na doktorech, díky tomu, že znám prevence onemocnění a správnou dietetiku, a když už náhodou nějaké onemocnění propukne, vím si s ním docela rychle rady. Děkuji celému týmu vedení školy a paní doktorce Bendové za to, že nám umožňuje její kvalitní studium

Martina Fefrčíková

Absolventka „Základů“ i navazujícího profesionálního studia Akupunktury v letech 2012–2016

Funguje to. Už tisíce let.
Současná věda to potvrzuje

Postupy tradiční čínské medicíny jsou zdokonalovány přes 2 000 let. I současná věda potvrzuje její účinky. Světová zdravotnická organizace oficiálně uznala diagnostiku pomocí tradiční čínské medicíny. Akupunktura se stává součástí zdravotní péče v řadě států. Univerzita v Cambridge se věnuje nadějnému výzkumu léčby Alzheimerovy choroby pomocí bylinek z tradiční čínské medicíny. A Nobelova cena z roku 2015 byla udělena za lék vycházející z tradiční čínské medicíny.

Jste v bezpečí prověřeného systému péče o zdraví.

Myslím si, ze je dobře vědět víc, než jaký si má člověk kdy vzít prášek.

Zajímá mě lidské tělo odjakživa a tohle je fantastické, to co v Číně věděli už tolik let před námi. Myslím si, ze je vzhledem ke stavu naši populace dobře vědět víc, než jaký si má člověk kdy vzít prášek. Lektoři se snažili, abychom jejich látku pochopili. 1. školu tradiční čínské medicíny – TČM® jsem si vybrala proto, že je první a nejlepší, má již svou historii a byla mi doporučena. 

Jana Böcklová

Absolventka Základů tradiční čínské medicíny 2018/2019

Projdeme témata, o která se budete opírat v péči o zdraví

I. Historie, filozofie a čínština

Nechte se ohromit jiným pojetím světa, přírody, života i lidského těla podle tradiční čínské medicíny. Zorientujte se v asijských přístupech ke zdraví, objevte metody tradiční čínské medicíny a naučte se správně vyslovovat čínské pojmy. Filozofický přístup je propojen s péčí o zdraví, a proto snadněji pochopíte následující semináře. 

II. Jin a jang

Teorie jin a jang je snahou o udržení rovnováhy v našem těle, mysli a celém životě. Jin a jang jsou protichůdné přírodní síly, které se doplňují, stejně jako je v lidském těle něco více aktivní a něco méně aktivní, něco vzkvétá a něco ochabuje. Pro zdraví je zásadní, aby žádný z procesů v těle nedosáhl extrémní intenzity. Protože pak vznikají nemoci. Poznejte hlouběji celý princip jin a jang v tradiční čínské medicíně.

III. 5 elementů

Kdo by neslyšel o elementech oheň, dřevo, kov, voda, země. V lidském těle odpovídají jejich vlastnostem jednotlivé orgány. Proto nám princip 5 elementů pomáhá diagnostikovat příčiny zdravotních obtíží. Prozkoumejte teorii 5 elementů v pojetí tradiční čínské medicíny. Objevte vliv emocí na vaše tělo a mysl. Pomocí principu 5 elementů dokážete zharmonizovat jakoukoliv oblast svého života, třeba vztahy doma i v práci.

IV. Dietetika, stravování

I strava pomůže zahnat nemoc nebo bránit jejímu vzniku. Poznejte účinky potravin na lidské tělo a na jednotlivé orgány pohledem tradiční čínské medicíny. Dosáhněte harmonie na těle a užívejte si životní energie do co nejvyššího věku díky stravě. Stravování dle tradiční čínské medicíny navazuje na principy jin a jang i 5 elementů, které znáte z předchozích seminářů.

V. Orgány, lidské tělo, dráhy

Prozkoumejte lidské tělo a funkce orgánů pohledem tradiční čínské medicíny. Připravte se na překvapující souvislosti mezi orgány. Dozvíte se možné příčiny vybraných zdravotních neduh. Uvědomíte si, jak konkrétně zdraví ovlivňují prožívané emoce. Vzhůru k celostnímu poznávávání lidského těla. Čeká vás série 3 seminářů.

Proč propukne nemoc?

Co bývá příčinou nemocí? Co je může spouštět? Jakou roli mohou hrát emoce? Proč může vzniknout cukrovka, co může vést k propuknutí Alzheimerovy choroby, co bývá příčinami migrén, jaké souvislosti se mohou skrývat za bolestmi zad…? Na kurzu poznáte pohled tradiční čínské medicíny na vznik mnoha obtíží a překvapivé souvislosti. 

Zmíníme vybrané souvislosti vzniku uvedených obtíží. Nečekejte přesnou diagnostiku ani návod na vyléčení uvedených nemocí. 

Že jednotlivé príznaky a prejavy budú do seba tak zapadať, to som netušila

Krásne štúdium. Veľmi veľa informácií. Pre niekoho, kto absolútne nemal o takomto smere vnímania pacienta žiadnu skúsenosť – ako ja – je to náročné. Ja by som každému študentovi klasickej medicíny takéto štúdium doporučila. Isto by mal celistvejší pohľad na pacienta, na jednotlivé ochorenia, liečbu a hlavne prevenciu. 

Mgr. Anna Durcová

Absolventka Základů tradiční čínské medicíny 2017/2018

Dostanete nejlepší základy,
ale tohle neslibujeme!

Odejdete s perfektní znalostí hlavních principů tradiční čínské medicíny. Ale plné poznání tradiční čínské medicíny vyžaduje několikaleté profesionální studiumt. O tomto základy nejsou a ani bychom to nestihli:

Dotek na vlastní kůži,
prožitek na vlastní duši

Chystáme pro vás praktické ukázky vybraných metod tradiční čínské medicíny. Těšte se na tato zážitková cvičení.

Meditace

Zharmonizujte svou mysl pomocí meditačních technik dle taoistické tradice. Zažijete osvobození od poletujících myšlenek a starostí.

Cvičení čchi-kung

Čchi-kung je tradiční čínské cvičení pro regulaci životní energie. Během kurzu si vyzkoušíte jeden ze cviků a dojde i na dechové cvičení. 

Osobní typologie

Co vám bylo dáno do vínku? Jaký typ jste mentálně a tělesně podle tradiční čínské medicíny? Zjistíte v jednom z cvičení během kurzu.

Léčivé masáže tuina

Masáže tuina mají pozitivní vliv na naše zdraví. Během kurzu si vyzkoušíte automasáž hlavy pro  okamžitou realaxaci a obnovu energie

Moje masérská praxe má své limity. Proto jsem si vybrala tradiční čínskou medicínu

Děkuji všem lektorům za jejich trpělivost a chtění se dělit o získané vědomosti. Ve své praxi se setkávám se spoustou lidí, kteří mají zdravotní obtíže a moje dosavadní masérská praxe má své limity. Proto jsem si vybrala tradiční čínskou medicínu. Je to pro mne další cesta, jak rozšířit své znalosti a možnosti pro své klienty. Určitě plánuji pokračovat dál. 

Gabriela Hejmová

Absolventka Základů tradiční čínské medicíny 2017/2018

Noví přátelé na stejné vlně

Budete mezi svými. Užijte si diskuze na společné téma, sdílejte stejný pohled na život a zdraví, inspirujte se v neformálních debatách, kde panuje soulad v pohledu na věc bez nutnosti obhajovat svůj alternativní přístup. 

6 špičkových lektorů s mnohaletou praxí

MUDr. Jiří Bílek

Lékař v oboru gynekologie. Specialista na akupunkturu. Absolvent studia akupunktury na univerzitě v Pekingu.

Zdeněk Chmelka

15 let studia čínského jazyka a čínské historie. Tříleté studium čínštiny na Shenyang Normal University v Číně. 

Lucie Hostáková​

16 let praxe v tradiční čínské medicíně se specializací na emoce, psychiku, akupunkturu a ušní akupunkturu.

MUDr. Ivanka Jungová

17 let praxe ve východních medicínách, 6 let v tradiční čínské medicíně. Specialistka na léčivé masáže tuina a akupunkturu.

Václav Lukeš
Václav Lukeš​

10 let praxe v tradiční čínské medicíně, expert na pohybové obtíže, problémy s početím a zdraví dětí. Žák lékaře dr. Wang Fuyina.

Mgr. Gabriela Schwarzová

Specialistka na akupunkturu. Absolventka „Advanced Oriental Medicine“ na Northern College of Acupuncture v Yorku.

Studium ovlivnilo celý můj život od základu. Potkal jsem i super nové přátele.

Mimo hromady poznatků jsem potkal i super nové přátele. Studium ovlivnilo celý můj život od základu – jako například jiný způsob stravování, rozmýšlení o věcech, pozorování a chápání dějů kolem mě. Jako fyzioterapeutovi mi to přineslo novou paletu nástrojů, jak efektivně působit na určité potíže, které západní přístupy řeší obtížně, dlouho, nebo nedostatečně. 

Ing. Bc. Pavel Vích

Fyzioterapeut, absolvent „Základů“ a následného profesionálního studia akupunktury 2014-2018

Osobně nebo on-line? Vyberte si

Formu kurzu volíte při přihlášení do kurzu. Cena je stejná.

Osobně

Účastněte se kurzu osobně v sídle naší školy Dělnická 54, Praha 7.  Dostanete přístup i k záznamům seminářů.

Osobní účast doporučujeme zájemcům o následné profesionální studium.

Jen 54 míst pro osobní výuku!

nebo

On-line

Sledujete živé přenosy ze seminářů on-line nebo si pusťíte jejich záznamy. Nikam nemusíte, vzděláváte se z domova.

Zájemcům o následné profesionální studium doporučujeme osobní účast.

Jen 100 účastníků on-line!

4 víkendy

Každou sobotu a neděli výuka od 9:00 do cca 17:30. Pauza na oběd cca 1,5 hodiny.

1. víkend

23.4. - 24. 4.

Úvod do tradiční čínské medicíny • Filozofie, historie a čínština • Jin a jang

2. víkend

4.6. - 5.6.

5 elementů • Dietetika, stravování

3. víkend

16.7. - 17.7.

Orgány I (zangfu)

4. víkend

17.9. - 18.9.

Orgány II (čchi, krev a tělní tekutiny) • Orgány III (mimořádné orgány)

Po každém víkendu oznámíme termíny

4 on-line webináře pro vaše dotazy

4 webináře pro vaše dotazy a konzultace k probíranaým tématům. Termíny budou upřesněny během kurzu

Životní proměna je na dosah.
Stačí se přihlásit

Po kurzu můžete pokračovat profesionálním studiem tradiční čínské medicíny. Tento kurz je vstupní podmínkou.

13 970 Kč

Přihlaste se

Vyplníte přihlašovací formulář, do dvou pracovních dnů pošleme e-mailem fakturační údaje. Platba jen v hotovosti.

Proč lékaři a další odborníci stále častěji studují tradiční čínskou medicínu?

Po tomto kurzu máte podrobné kvalitní základy tradiční čínské medicíny, které automaticky proniknou do vašeho přemýšlení o pacientech, klientech a jejich obtížích. Ještě nejste profesionálním praktikem tradiční čínské medicíny, ale začnete poskytovat lepší služby a pacienti a klienti si to brzy uvědomí.

Profesionální studium tradiční čínské medicíny. Jak na to?

Jak se stát profesionálním praktikem tradiční čínské medicíny a poskytovat akupunkturu nebo další obory péče o zdraví?

Neodkládejte start profesionálního studia o rok. Přihlaste se na kurz Základy tradiční čínské medicíny a pokračujte profesionálním studiem již od konce roku 2022!

I. Historie, filozofie a čínština

Na jaké otázky dostanete odpovědi?

 • Co to je „tradiční“ čínská medicína a jak se liší od jiných směrů?
 • Jaké jsou rozdíly mezi čínskou, korejskou, nebo tibetskou medicínou? 
 • Proč existuje tolik druhů asijských alternativních medicín?
 • Co to je tuina, kvaša, čchi-kung a k čemu tyto metody slouží?
 • Proč akupunktura není jen o jehličkách, jaké má další metody?
 • Jak souvisí čínská astrologie s tradiční čínskou medicínou?
 • A mnoho dalších témat… 

Jak využijete poznání ze semináře?

Pokud poznání z kurzu uvedete do svého života, zažijete tyto pozitivní změny:

 • Správně si vyberete metodu čínské medicíny pro zhojení vaší obtíže.
 • Rozeznáte kvalitu praktika tradiční čínské medicíny, jeho vzdělání a specializaci.
 • Cíleně sáhnete po správných alternativních směrech pro zdraví.
 • Další studium v kurzu vám půjde snadno, už znáte východiska.
 • Správně vyslovujete čínské pojmy a chápete jejich význam.
 • S jistotou můžete studovat dál, orientujete se v čínských slovech.
 • A další praktické přínosy…

II. Jin a jang

Na jaké otázky dostanete odpovědi?

 • Co znamená jin a jang podle čínské medicíny?
 • Jak se odráží princip jin a jang v procesech v těle?
 • Jak souvisí nerovnováha jin a jang v těle se vznikem nemocí?
 • Jak konkrétně využijete principy jin a jang v péči o zdraví?
 • Proč je nutná snaha o rovnováhu v životě, vztazích a zdraví?
 • Jaké je vaše vrozené nastavení pohledem jin a jang?
 • A mnoho dalších témat…

Jak využijete poznání ze semináře?

Pokud poznání z kurzu uvedete do svého života, zažijete tyto pozitivní změny:

 • Odhalíte, co je ve vašem životě i zdraví ve škodlivé nerovnováze.
 • Výchova vašich dětí bude pohodovější díky zapojení principů jin a jang.
 • Poznáte, zda vaše zaměstnání a způsob práce škodí vašemu zdraví. 
 • Začnete vyvažovat své přetížení v práci či vztazích a budete v kondici.
 • Budete méně nemocní, díky vyvažování principů jin a jang v životě.
 • Máte  jednoduchá pravidla pro odhalení škodící nerovnováhy v životě i ve zdraví.
 • A další praktické přínosy…

III. Pět elementů

Na jaké otázky dostanete odpovědi?

 • Jaká je podstata 5 elementů (oheň, dřevo, kov, voda, země) v přírodě?
 • Co je „5 základních emocí“ a jaký vliv mají různé emoce na tělo, mysl a ducha.
 • Jak souvisí 5 elementů s lidským tělem, stravou, ročními obdobími…?
 • Proč je vyvážení všech 5 elementů zásadní pro dosažení dlouhověkosti?
 • Proč může druh zaměstnání či přetížený smysl způsobit nemoc?
 • Co je Teorie 5 únav, 5 aspektů mysli, Teorie 5 duší, jak ovlivňují kvalitu života?
 • Jaký jste osobnostní a tělesný typ dle převažujícího elementu?
 • Na jaké obtíže ve zdraví můžete být vy osobně  náchylnější?
 • Proč máme problémy ve vztazích s ohledem na typologii 5 elementů?
 • A mnoho dalších témat…

Jak využijete poznání ze semináře?

Pokud poznání z kurzu uvedete do svého života, zažijete tyto pozitivní změny:

 • Vyřadíte ze svého života to, co vám bere energii a škodí zdraví.
 • Pochopením vlivu emocí na tělo a ducha změníte přístup k duševní hygieně.
 • Začnete směřovat k celkové harmonii v životě, vztazích, kariéře.
 • Konečně máte silnou motivaci ke změnám, které jste odkládali.
 • Přehodnotíte své každodenní aktivity tak, aby podporovaly trvalé zdraví.
 • Pochopíte chování svého okolí díky typologii osobnosti podle 5 elementů.
 • Máte pravidla pro harmonizaci a ozdravení jakékoliv oblasti života. 
 • A další praktické přínosy…

IV. Dietetika, stravování

Na jaké otázky dostanete odpovědi?

 • Jak zapojit principy jin a jang a 5 elementů do stravování?
 • Jak vybírat prospěšné potraviny podle barev – zelená, červená, žlutá, bílá, modročerná?
 • Jak způsob úpravy potravin (smažení, vaření, úprava v páře, mražení apod.) mění účinek potravin na vaše tělo a zdraví?
 • Jak a proč kombinovat 5 chutí – kyselá, hořká, sladká, pikantní, slaná?
 • Jaký přístup ve stravě vám prospěje vzhledem k vrozeným predispozicím?
 • Jak správně volit potraviny s ohledem na roční období a proč je to důležité?
 • A mnoho dalších témat…

Jak využijete poznání ze semináře?

Pokud poznání z kurzu uvedete do svého života, zažijete tyto pozitivní změny:

 • Konečně změníte stravovací návyky, i když jste v tom dosud selhávali.
 • Stravou zlepšíte své zdravotní obtíže a podpoříte oslabené orgány.
 • Obohatíte jídelníček o nové recepty a chutě. Bude vás to bavit.
 • Odhalíte jídla a potraviny, které nenápadně škodí vašemu zdraví.
 • Začnete řídit stravu v souladu s vrozenými dispozicemi vašeho těla.
 • Máte účinná pravidla pro podporu zdraví a životní energii stravou.
 • A další praktické přínosy…

Orgány, lidské tělo, dráhy

Na jaké otázky dostanete odpovědi?

 • Jaké orgány se vzájemně ovlivňují, proč např. játra souvisí se šlachami ?
 • Jaké emoce ladí či ničí jednotlivé orgány, proč např. smutek poškozuje plíce?
 • Jaké máte predispozice a které vaše orgány mohou být oslabené?
 • Jak pracovat s tím, co jsme dostali do vínku, aby zdraví vydrželo?
 • Jaké jsou příčiny vybraných nemocí a kudy vede cesta k překonání?
 • Co se děje v orgánech a drahách, když nemáte dost životní energie?
 • Jaké potraviny podporují nebo poškozují jednotlivé orgány?
 • A mnoho dalších témat…

Jak využijete poznání ze semináře?

Pokud poznání z kurzu uvedete do svého života, zažijete tyto pozitivní změny:

 • Najdete spolehlivou cestu ke zlepšení menších zdravotních obtíží.
 • Vytušíte příčiny vašich neduhů, když západní medicína nic nenajde.
 • Dokážete zlepšit zdraví díky řízení konkrétních škodlivých emocí.
 • U praktika čínské medicíny rychleji najdete přesné příčiny obtíží.
 • Poznáte a začnete řešit životní téma, které vám škodí na zdraví.
 • Udržíte dostatek životní energie, vyhnete se únavě či vyhoření.
 • A další praktické přínosy…

Na kurzu pochopíte možné souvislosti vzniku těchto obtíží

Přihláška úspěšně odeslána!

Do druhého pracovního dne pošleme potvrzení přihlášení a platební údaje.

Uvidíme se a kurzu a těšíme se na vás!