OSOBNĚ • ON-LINE ŽIVĚ • ZE ZÁZNAMŮ

Základy tradiční čínské medicíny

Kurz, po kterém úspěšně změníte životní styl, začnete směřovat k pevnému zdraví, dlouhověkosti, zlepšení svých obtíží a k blahodárné harmonii na duši, ve vztazích, v kariéře a celém životě. 

Přihlaste se i po startu kurzu

Uplynulé přednášky si pustíte ze záznamu, k budoucím se připojíte osobně nebo on-line živě. Nebo sledujte celý kurz kdykoliv ze záznamu.

Ušetřete 2 000 Kč

Startovací cena s úsporou 2 000 Kč platí do 31. 7. 2024.

Dnů
Hodin
Minut
Vteřin

Co je tradiční čínská medicína?

Tradiční čínská medicína (TČM) je celostní přístup ke zdraví a celému životnímu stylu. Je zdokonalována přes 4 tisíce let, účinnost potvrzuje i současná věda. Zahrnuje systém stravování, vliv emocí na fyzické zdraví, souvislosti mezi orgány, propracovanou diagnostiku zdravotních obtíží a mnoho dalších poznání a postupů. Vychází ze zákonitostí přírody a vesmíru. Nejde jen o zdraví, TČM je životní filozofie pro dosažení duševní pohody a harmonie ve vztazích, v práci a dalších oblastech života.

Základy tradiční čínské medicíny od 14. 9. 2024
nebo hned ze záznamu

Přihlaste se i po startu kurzu

Uplynulé přednášky si pustíte ze záznamu, k budoucím se připojíte osobně nebo on-line živě. Nebo sledujte celý kurz kdykoliv ze záznamu.

56

hodin seminářů pro zdraví a životní harmonii

8

hodin vysílání pro odpovědi na vaše otázky

6

špičkových lektorů s mnohaletou praxí

Osobně

Na naší škole v Praze

On-line

Živě, možnost se ptát

Záznamy

Když nesedí termíny

Kurz se koná po 4 víkendy s časovými odstupy (nikoliv 4 víkendy po sobě). Nebudou vyhovovat termíny? Sledujte ze záznamů.

I pro úplné laiky

Předchozí znalosti TČM nepotřebujete. I jako úplní laici všemu postupně porozumíte, pokud chcete poznávat odlišnou filozofii pro zdraví a bez ostychu se budete ptát. Využijte velkou podporu pro studenty včetně 4 živých vysílání s odpověďmi na jakékoliv laické dotazy.

Pro lékaře a zdravotnické, wellness, fitness a beauty profese

Doplňte základy celostního přístupu TČM do péče o pacienty a klienty, pokud jste lékař, zdravotní sestra, fyzioterapeut, výživový poradce, masér, fitness trenér, lektorka jógy, kosmetička nebo terapeut jiného oboru pro zdraví, wellness, kondici nebo vzhled.

Bez podmínek pro přihlášení

Přihlásit se může kdokoliv. Nerozhoduje vaše aktuální profese ani váš věk ani dosažené vzdělání. Předpokládáme bežné laické znalosti biologie a lidského těla.  Na kurz chodí lidé mladého, středního i seniorního věku. Potkáte nové přátele nejrůznějších profesí.

Můžete se ptát, velká podpora

Dáme vám maximální podporu, abyste přístup TČM opravdu pochopili. Využijte čtyři vysílání s odpověďmi na vaše otázky. Ptejte se během seminářů, ať kurz sledujete online nebo přijdete osobně. Posílejte nám dotazy e-mailem. Budeme tu pro vás.

Možnost pokračovat profesionálním studiem

Kurz Základy TČM je podmínkou pro následné profesionální studium, po kterém se stanete praktikem TČM. Profesionální studium je rozloženo do 4 let. Zahrnuje několik obsáhlejších kurzů s praxí a specializaci na akupunkturu nebo fytoterapii nebo léčivé masáže tuina.

Pro zdravý život

Vylaďte zdraví i celý životní styl. Odneste si praktické pohledy, principy a návody z těchto okruhů témat na kurzu:

Tělesné zdraví

Duševní zdraví

Zdravé stravování

Zdravý životní styl

Psychosomatika

Celostní přístup

Životní harmonie

Nejoblíbenější témata z kurzu

V souladu s přírodou

Zákony přírody a vesmíru ovlivňují vaše tělo, orgány i duši. Jak jim přizpůsobit životní styl a stravu, abyste zůstali fit? 

Střídání dne a noci

Cirkadiánní rytmy

Orgánové hodiny

Roční období

Klima a počasí

Jin a jang

5 hybatelů

4 tisíce let zdokonalování

Postupy TČM jsou zdokonalovány přes 4 tisíce let. Víte, že za dávných časů dostávali čínští lékaři zaplaceno jen tehdy, když jejich klient zůstával zdravý? Staří Číňané znali anatomii lidského těla dávno před prvními evropskými pitvami a ve válkách 20. století se i v Evropě využívala akupunktura. Protože TČM funguje.

Věda potvrzuje účinnost

Akupunktura je součástí zdravotnictví v řadě států. Univerzita v Cambridge vede výzkum léčby Alzheimerovy choroby pomocí bylinek z TČM. Nobelova cena byla roku 2015  udělena za lék vycházející z TČM. Světová zdravotnická organizace uznává diagnostiku pomocí TČM. Jste v bezpečí prověřeného systému péče o zdraví.

Jídlo pro zdraví

Podpořte zdraví těla i duše správnou stravou s ohledem na účinky potravin, roční období a své vlastí predispozice. 

Účinky potravin

Strava dle fází dne

Strava dle ročních období

Škodlivé kombinace surovin

Káva, maso, alkohol a zdraví

Veganství, vegetariánství

Strava při rakovině

Půsty

Tradiční čínskou medicínu učíme už 34 let

Jsme 1. škola tradiční čínské medicíny. Vzděláváme veřejnost i profesionály od roku 1990. Jsme stálý tým více než 20 lektorů s mnohaletou praxí v oborech tradiční čínské medicíny. Jde o zdraví, proto nikdy neustoupíme z vysoké kvality výuky.

Pravý celostní přístup

Nejde jen o psychiku a tělo. Poznejte vliv přírodních a vesmírných zákonitostí, vliv stravy, vztahů nebo vaší práce na zdraví.

Procesy vesmíru

Zákonitosti přírody

Provazby mezi orgány

Účinek emocí na zdraví

Propojení mysl - duše - tělo

Vztahy, práce a zdraví

Zdravé stravování

Proč propukne nemoc?

Co bývá příčinou nemocí? Co je spouští? Jakou roli mohou hrát zakořeněné emoce či tíživý nesoulad ve vztazích a dalších oblastech života? Na kurzu poznáte pohled tradiční čínské medicíny na vznik nemocí. 

Uzdravte celý život

Principy čínské medicíny vás dovedou k blahodárné harmonii v jakékoliv oblasti života, včetně vztahů nebo kariéry. 

Výchova dětí

Partnerské vztahy

Řízení týmů a firem

Rovnováha práce - život

Duševní odolnost

Sebepoznání

3 důvody, proč na kurz. Proč půjdete vy?

Pro sebe, děti a rodinu

Chcete na kurz kvůli sobě, svým dětem a svým blízkým. Jde vám o prevenci zdraví, zdravější životní styl nebo podporu léčby konkrétních obtíží. Možná pečujete o blízké a chcete jim pomoci ke zdraví a kondici.

Pro práci, pacienty, klienty

Chcete základy celostního přístupu jako lékař, zdravotní sestra, výživový poradce, fyzioterapeut, masér, psycholog, fitness trenér, lektorka jógy, kosmetička nebo terapeut v jiném oboru.

Studovat dál, živit se TČM

Po Základech TČM chcete pokračovat profesionálním studiem a jednou se stanete praktikem TČM. Chcete se živit tradiční čínskou medicínou, možná ji přidáte ke své současné profesi.

Tohle neslibujeme!

Dostanete ty nejlepší základy. Plné poznání TČM vyžaduje několikaleté studium. A celoživotní vzdělávání. Toto v Základech neslibujeme:

Nestáváte se praktikem TČM

Kurz Základy TČM je pouze vstupním kurzem. Následné profesionální studium je rozloženo do 4 let a několika mnohem obsáhlejších kurzů. 

Nemůžete diagnostikovat

Diagnostiku si osvojíte až v dalším studiu. V Základech pochopíte souvislosti, které vás občas nasměrují k příčinám obtíží. Nejde o diagnostiku.

"Úžasné je pochopení vztahů v přírodě, v člověku, ve vesmíru. Jak to funguje, jak se to vzájemně prolíná."
Ing. Jozef H.
Účastník kurzu Základy TČM 2022
“Vše se dá poslechnout znovu a opakovaně ze záznamu - obrovská výhoda.”
Kateřina H.
Účastnice kurzu Základy TČM 2022
“Perfektní. MUDr. Bílek mě prostě bavil, milý jako člověk, uváděl hodně příkladů z praxe. Zkrátka mělo to spád.”
Michaela P.
Účastnice kurzu Základy TČM 2022
“Ve své fyzioterapeutické praxi víc chápu některé problémy svých klientů.”
Mgr. Lenka K.
Účastnice kurzu Základy TČM 2022
“Základy chápu. Když nechápu, mám možnost se zeptat v pozdějším vysílání. Prezentace skvělé.”
Miroslava U.
Účastnice kurzu Základy TČM 2022
Previous slide
Next slide

Semináře v kurzu

Úvod do TČM

Vysvětlíme vám základní pojmy, abyste rozuměli dalším seminářům. Zorientujete se v léčebných a diagnostických metodách TČM. Poznáte co z různých asijských přístupů patří do TČM a co ne.

Historie a filozofie TČM

Proč filozofie? TČM je životní filozofie, proto ji bez filozofických základů nejde pochopit. TČM vychází ze 4 tisíc let zlepšování, proto vám i vhled do historie pomůže s porozuměním TČM.

Základy čínštiny

Abyste si mohli číst o TČM, potřebujete znát přepisy čínských názvů orgánů a obtíží v českých knihách. Rozeznáte český i mezinárodní přepis a nacvičíte výslovnost důležitých pojmů. 

Úvod do systému drah

O drahách mluví snad všichni. Pojďte tedy poznat, co to dráhy (meridiány) jsou, jaké jsou jejich funkce pro tělo a zdraví, jaký mají vliv na váš mozek či jak se prakticky využívají v TČM. 

Jin a jang

Pochopíte princip vzniku nemocí. Naučíte se poznávat základní zdravotní predispozice lidí. Začnete si uvědomovat, co vám či blízkým konkrétně chybí pro zdraví. Zorientujete se v pojmech TČM pro diagnostiku. Odhalíte význam slova “harmonie” v TČM. Odnesete si návod na pěstování harmonického a zdravého života jang-šeng-fa. Naplno vám dojde, jak moc jsme propojení s vesmírem a přírodou.  Na principech jin a jang totiž funguje jak vesmír, tak celá příroda, tak i lidské tělo a mysl. Proto na nich stojí i celá TČM.

Nauka o 5 hybatelích

Hlouběji pochopíte 5 elementů (hybatelů, prvků), tedy dřevo, voda, oheň, kov a země a začnete je využívat pro zdraví a životní rovnováhu. Odhalíte prapříčiny zakořeněných emocí, princip orgánových hodin, působení ročních období tělo i mysl a najdete cestu ke zvyšování potenciálu vaší mysli a duše. Nauka 5 hybatelů proniká celým životem, takže uvidíte, jak 5 hybatelů využít při výchově dětí, ladění partnerských vztahů či řízení firmy a pracovního kolektivu. Na příkladech z praxe vám ukážeme využití hybatelů při diagnostice a léčbě.

Dietetika, stravování

Nejoblíbenější seminář kurzu. Budete hltat praktické informace o účinnosti, třídění a výběru potravin do jídelníčku, který podpoří zdraví nebo vyloženě léčí. Účinek potravin se mění grilováním, mražením a dalšími úpravami, což se naučíte brát v potaz. Uzpůsobíte stravu svému konstitučnímu typu (typologii) a začnete ladit jídlo podle ročních období. Probereme i stravování s ohledem na fáze dne. Ujasníte si ožehavá témata jako maso, káva, mouka, mléko, veganství nebo účinky půstů. Odnesete si několik receptů.

Orgány, tkáně, tělní tekutiny

Série 3 seminářů. Po nich vytušíte, na které problémy konkrétního vnitřního orgánu mohou ukazovat nenápadné vnější projevy, třeba symptomy na kůži, pocení nebo problémy se šlachami. Pochopíte propojení  orgánů se smysly, emocemi nebo mentálním a duševním stavem. Pochopíte orgán nazývaný trojitý zářič a v samostatných seminářích proberete krev, čchi, tělní tekutiny a tzv. mimořádné orgány, tedy cévy, dělohu a kostní dřeň. Začnete se orientovat i v diagnostických pojmech jako horkost srdce nebo stagnace čchi jater.

4 vysílání pro odpovědi na otázky

Pár dnů po každém víkendu vysíláme odpovědi na otázky k tématům předešlých seminářů. Vše si necháte pár dnů uležet, zopáknete si semináře třeba ze záznamů a pošlete nám otázky, na které v živém vysílání odpovíme. I z tohoto vysílání máte uložené záznamy. Takže když pošlete dotaz, ale nestíháte sledovat živý přenos, podíváte se na záznam, až budete mít čas. Využívejte tuto podporu během kurzu, je nedílnou součástí studia.

Při zakoupení záznamů minulého běhu kurzu máte záznamy vysílání odpovědí.

“Parádně podané základy. Úžasná bonusová videa.”
Hana H.
Účastnice kurzu Základy TČM 2022
“Zařazuji změny do svého života, pomáhá mi to i při práci s klienty. Víc věcí si propojuji a uvědomuji.”
Marcela C., DiS.
Účastnice kurzu Základy TČM 2022
“Záznam na mém účtu je perfektní, kdykoli se chci k něčemu vrátit, je to možné.”
Pavlína S.
Účastnice kurzu Základy TČM 2022
“Výstižné, smysluplné, úžasné! Vše srozumitelné.”
Dominika Z.
Účastnice kurzu Základy TČM 2022
“Líbil se mi lektor Václav Lukeš, jeho dynamičnost a schopnost naučit, zaujmout.”
Veronika H.
Účastnice kurzu Základy TČM 2022
Previous slide
Next slide

6 špičkových lektorů

MUDr. Jiří Bílek

Specialista na akupunkturu. Lékař s atestací v oboru gynekologie – porodnictví. Absolvent studia akupunktury na univerzitě v Pekingu.

Zdeněk Chmelka, MAT

Dlouholeté studium čínského jazyka a kultury, absolvent pětiletého univerzitního studia čínštiny-sinologie a bojových umění v Číně.

Lucie Hostáková​

16 let praxe v tradiční čínské medicíně jako praktik se specializací na emoce, psychiku, akupunkturu a ušní akupunkturu. 

MUDr. Z. Vančuříková

27 let praxe v tradiční čínské medicíně. Specializuje se na péči o děti, houbovou výživu a akupunkturu. Lékařka v oboru pediatrie.

Václav Lukeš
Václav Lukeš​

10 let praxe v tradiční čínské medicíně, expert na pohybové obtíže, problémy s početím a zdraví dětí. Žák lékaře dr. Wang Fuyina.

Mgr. Gabriela Schwarzová

8 let praxe v akupunktuře. Absolventka „Advanced Oriental Medicine“ na Northern College of Acupuncture v Yorku.

4 víkendy
nebo kdykoliv ze záznamu

Pauza na oběd každý den cca 1,5 hodiny. Menší pauzy průběžně během seminářů. Záznamy mají všichni účastníci několik měsíců po skončení kurzu.

Přihlaste se i po startu kurzu

Uplynulé přednášky si pustíte ze záznamu, k budoucím se připojíte osobně nebo on-line živě. Nebo sledujte celý kurz kdykoliv ze záznamu.

1. víkend

Sobota + neděle

14.–15. 9.

9:00 až cca 17:30

2. víkend

Sobota + neděle

28.–29. 9.

9:00 až cca 17:30

3. víkend

Sobota + neděle

19.–20. 10.

9:00 až cca 17:30

4. víkend

Sobota + neděle

9.–10. 11.

9:00 až cca 17:30

Odpovědi na otázky a podpora

Po každém víkendu

4 vysílání pro odpovědi na vaše otázky

Termíny upřesníme během kurzu

3 formy účasti. Vyberte si

V přihlášce vyberte „osobně“ nebo „on-line“. Formu účasti lze změnit nebo střídat. Záznamy má každý.

Osobně

Nejostřejší obraz a nejlepší zvuk, protože jste osobně u nás na škole. Můžete se více ptát lektorů, i o přestávkách. Seznámíte se s novými přáteli. 

On-line

Přímé přenosy. Nemusíte jezdit do Prahy a shánět ubytování. I během vysílání se můžete ptát lektorů. Sledujte na na mobilu, tabletu nebo počítači.

Záznamy

Termíny neřešte, dejte si záznamy, až máte čas. Přístup zůstává ještě několik měsíců po konci kurzu. Záznamy mají všichni, i když zvolíte osobní účast.

Otázky?

Odpovědi na nejčastější otázky jsme sepsali tady na konci stránky. Jiné dotazy? Pište na info@tcm.cz.

Přihláška

Přihlaste se i po startu kurzu

Uplynulé přednášky si pustíte ze záznamu. K budoucím přednáškám se připojíte osobně nebo on-line. Nebo sledujte celý kurz kdykoliv ze záznamu.

Ušetřete 2 000 Kč

Startovací cena s úsporou 2 000 Kč platí do 31. 7. 2024.

Dnů
Hodin
Minut
Vteřin

14 970 Kč

12 970 Kč

14 970 Kč

9 dnů vzdělávání: 8 dnů seminářů, 4 vysílání otázek a odpovědí a video bonusy.

Možnost zakoupení hotových záznamů minulého běhu kurzu. Cena 14 970 12 970 Kč. Vyberte v přihlášce.

Otázky a odpovědi

 Jiný dotaz? Pište na info@tcm.cz.

Ano! Pokud probíhá živý běh kurzu, dáte si již uběhlé semináře ze záznamů a na ty další se k nám připojíte osobně na škole nebo živě on-line. Nebo si dáte jen záznamy, když nevyhovují termíny. V některých fázích roku jsou k dispozici jen záznamy nedávného živého běhu, takže si hned můžete pustit celý kurz.

Ano, pokud se chcete učit nové pojetí zdraví a pokud se bez obav budete ptát, když bude něco nejasné. Ptát se můžete během seminářů, dokonce i během sledování on-line. Každá otázka je správná, i ta začátečnická a laická. Po každém víkendu vysíláme odpovědi na vaše otázky, kam můžete poslat i úplně laické dotazy. Budete mít velkou podporu a všemu porozumíte.

Ano, pokud budou volné kapacity učebny. Napište nejpozději týden před seminářovým víkendem na info@tcm.cz. V některých obdobích roku není k dispozici živý běh kurzu a kurz lze sledovat jen ze záznamů nedávného živého běhu.

1. ročník profesionálního studia TČM stojí 43 970 Kč. Další ročníky studia stojí řádově od 35 tisíc Kč do 45 tisíc Kč dle zvolené specializace. 

Základy TČM nejde platit na splátky. Cenu 1. ročníku profesionálního studia lze rozložit do 5 dílčích plateb, tuto možnost vyberete v přihlášce do 1. ročníku a ozveme se vám s podrobnými informacemi. Rozestup dílčích plateb za 1. ročník je vždy zhruba měsíc.

Ne, protože certifikát na zdi ordinace (pracovište) automaticky vyvolává dojem odborného profesionálního studia. Ohromně dbáme o kvalitu tradiční čínské medicíny v České republice a certifikát, respektive diplom, dáme až profesionálním praktikům TČM po dokončení čtyřletého studia. Pokud potřebujete běžné potvrzení o absolvování kurzu Základy TČM, například pro vašeho zaměstnavatele, napište na info@tcm.cz

  • Základy TČM.
  • 1. ročník profesionálního studia.
  • 3 ročníky zvolené specializace: akupunktura nebo fytoterapie nebo masáže tuina.
  • Pokud nemáte zdravotnické vzdělání, potřebujete kurz Minimum západní medicíny.
  • Pro získání živnosti doporučujeme náš rekvalifikační kurz Sportovní masér.

Sdílejte kurz